Livmoder modell - livmoderhalsen och skeden stickad i ull
Om du letar efter en praktisk, illustrativ och pedagogisk födelsemodell för att förklara födelse och relaterade problem är den här modellen idealisk. Det köps särskilt av barnmorskor och barnmorskor.
Modellen är stickad i 100% ren ull, som är mjuk och enkel att arbeta med. Färgerna är blå och brun. Den väger nära ingenting och är väldigt hållbar.
OBS: En födsel docka ingår inte som visas i bilden till vänster.
Vårt sortiment av graviditetsmodeller inkluderar en morkaka med morkaka (morkaka) och navelsträng (samt korion och amnion), som är inriktade på födelseförberedelser. Fostrets docka passar exakt i moderskapsmodellen i ull. Flera av våra kunder väljer denna kombination för födelseförberedelser och födelsedemonstration.
Du kan läsa mer om fosterdockan via "Klicka här"
Dessutom kan det köpas till priset nedan.
En modell som är effektiv för att demonstrera livmoderhalsförkortning, öppning och utvisning av livmoderhalsen.
När det gäller demonstrationen av födslar kan modellen användas för att förstå:
Fostrets rörelser som hjälper det att komma ner genom födelsekanalen
Förhållandet mellan sammandragningar (vener) och utvidgning av livmoderhalsen
Skedens funktion som ett expanderbart muskelrör
Födseln av moderkakan under "eftervårdstiden"
Recensioner
Bli den första att skriva en recension för denna produkt