Y-Strap, traktions hjälpmedel
Y-Strap Sverige
Kiropraktor hjälpmedel
Y-Strap är ett manuellt traktions hjälpmedel som används av terapeuter för att minska trycket mellan kotorna i både nacke och ryggrad.
Y-Strap består av en band som sätts bakom nacken och en vadderad rem (längd 45 cm) som i vissa fall behöver användas och fästs under hakan på patienten. Terapeuten drar i ett brett handtag (30 cm) vilket ger en bra kontroll i samband med traktionen.
Tillverkad inom EU och CE-märkt enligt det medicinska direktivet MDR 2017/745 klass 1.
Vad är justeringen med Y-Strap?
Y-Strap Y-Axis stretching verktyget har blivit ganska känt på sociala medieplattformar som youtube
Detta verktyg för ryggradssträckning används ibland av osteopater och kiropraktorer för att utföra rörelser med hög hastighet och låg amplitud, även känd som "justeringar". Det gör att musklerna slappnar av och spänningar släpper i rygg och nacke hos patienten.
Varför kallas detta verktyg en Y-Strap?
Y-Strap, eller y-axelns dragband för att vara mer specifik, har fått sitt namn från kroppsaxeln (Y-axeln) där kraften äger rum.
Y-axeln, även känd som vertikal axel, är i linje med ryggraden, huvudet och benen.
Efter att ha fäst Y-remmen till användarens huvudstorlek med den lilla justeraren för att utföra y-bandets sträckning i y-axeln på användarens kropp.
#naprapat #kiropraktor #ystrap
Recensioner
Bli den första att skriva en recension för denna produkt
Bredd handtag | 30 cm |
Längd hakrem | 45 cm |
Märkning | CE märkt enligt MDR 2017/745 klass 1 |