Anatomi & skador i fot & ankelled laminerad affisch engelsk
51x66 cm
Laminerad affisch som kan hängas upp med våra svarta affischkanter som fölger med i köpet. Lamineringen med 75 micron har vi själva stått för, och den gör affischen vattenavstötande och säkrare mot slitage. Man kan skriva med tusch utan att skada affischen.
Affischerna är tryckta i USA och mäter 20x26 tummar. Omräknat till svenska mått inklusive några millimeter till lamineringen är måtten 51x66 cm.
En detaljerad affish som visar fotens normala anatomi och typiska skador. Varje illustration har titlar med beskrivning.
Fölgande normala anatomi illustreras:
- Medial och lateral visning af ben och ligamenter i fot och ankel.
- Innervering och blodtillförsel
- Plantar visning av artärer och nerver.
Fölgande skador illustreras:
- Framfotsskador: liktorn, Mortons neurom, bunionette (Skräddarens liktorn) och hammartå
- Mittfotsskador: Jone's fraktur, Chopart's överrivningsfraktur, Lisfranc dislokation, metatarsal stressfraktur.
- Bakfotsskador: Achillessenöverrivning, tarsal tunnel syndrom (vanligt bland snowboarders), calcaneal fraktur och plantar fascitis med hälsporre, vanliga stukningar och impingements
Recensioner
Bli den första att skriva en recension för denna produkt